Bepečnost především


Bezpečnostní výbava

oblečení - přizpůsobené roční době a takové, ve kterém se dítě bude moct volně pohybovat.
Tj. dlouhé (nejlépe jezdecké kalhoty) z pevného kvalitního (neklouzajícího) materiálu, tričko s dlouhým rukávem (i v létě), pevná kotníčková obuv

bezpečnostní vybavení - jezdecká helma s tříbodovým zapínáním, páteřák, nebo bezpečnostní vesta. Pokročilejší malí jezdci určitě ocení i jezdecké rukavice 🙂 pokud začínáte, klub, ve kterém jezdíte, rád zapůjčí

Po zkušenostech při práci s dětmi jsem také vypsala pár bodů nevhodného oblečení ke koním:

Nevhodné oblečení

  • oblečení - triko s krátkým rukávem, kraťasy (z důvodu odření od sedla, popř.madel) , (v zimě nejsou vhodné oteplováky nebo tzv. šusťáky, které mohou dítěti při jízdě klouzat)
  • nevhodná obuv - gumovky (při jízdě na koni se vyzouvávají, při práci ze země z důvodu měkkého materiálu hrozí úraz v případě nechtěného šlápnutí koně na nohu). ovněž nedoporučuji v létě sandály.

Vložte svůj text...

Základní pravidla bezpečnosti

  • Koně jsou nádherná majestátní zvířataa většina dětí je miluje. Kůň je pro dítě obrovskou motivací. Chce
    si ho hladit, jezdit na něm a některé děti se na koně přímo "vrhají", jen aby byly co nejvíce s nimi :-). Pobyt u koní však sebou přináší i některá rizika, kterým se nelze úplně vyhnout.
  • Přeci jen jsou to živé bytosti a nikdy nevíme, co se jim honí hlavou. Můžeme se ale pokusit udělat vše proto, abychom rizika nebezpečí snížili na minimum
  • Koně, které neznáme hladíme vždy, jen se souhlasem majitele.
  • U koní nekřičíme a chodíme klidně, pomalu a uvolněně. Přistupujeme k nim vždy tak, aby nás dobře viděl. Ne v blízkosti zádě.
  • Naučte děti hlídat si rozestup od koně tj. osobní prostor dítěte. Koně mívají sklony se na nás tlačit i když se chtějí jen podrbat :-). Ukažte dítěti, jak koníka zacouvat, aby kůň respektoval jeho osobní prostor.
  • Ukažte,jak správně držet vodítko koně - tj. s dostatkem prostoru mezi hlavou koně a námi. Nedoporučuji držet odítko u huby koně, i když je to dlouhodobě tradiční zvyk. Tímto způsobem však kůň nemá dostatek místa
    v případě úleku a může se na dítě natlačit. Hlídejte, aby si dítě neomotávalo vodítko kolem ruky při vedení koně.
  • Při jízdě na koni dítě používá veškeré bezpečnostní vybavení určené pro jízdu na koni.
  • Hlídejte, aby si děti při vedení koně vždy hlídaly rozestup od ostatních koní.

Dále je důležité znát veškeré informace o způsobu života koní a jejich vzájemné komunikaci. Pokusila jsem se sepsat k tomu pár bodů níže:

Berte v úvahu, že...

  • Kůň je stádové zvíře. Mezi koňmi vládne hierarchie, kde funguje určitý řád. Aby to bylo
    pro dítě bezpečné, musí se v komunikaci s koněm (za pomoci dospělého) snažit dostat do vůdčí pozice.
  • Koně mají jiný druh komunikace než lidé či jiná zvířata. Je důležité pochopit, jakým způsobem komunikují koně mezi sebou a tyto znalosti předat i dětem. Ovládání neverbální komunikace s koňmi je základem našeho zodpovědného a bezpečného chování.
  • Děti nemají tolik rozvinutou vůli jako dospělí a mívají problém se u koní prosadit (i když existují výjimky :-)). Proto se neobejdou bez pomoci zkušeného instruktora, který děti citlivě vede a zároveň také dokáže perfektně "ovládat" koně.
  • Každý kůň stejně jako člověk má svou osobnost a charakterové vlastnosti. Ke každému koni je tudíž potřeba přistupovat individuálně. Proto je důležité děti vést ke schopnosti empatie, aby se dokázaly na koně více nacítit.
© 2020 Jezdecká stáj Ginabela 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky