Potřebná toerie v praxi

Ke koni přistupujte ze strany. Kůň má ve svém zorném poli dvě "slepá místa": jedno přímo před svou hlavou a druhé přímo za ním. Přistupujte k němu tedy ze strany v jeho zorném úhlu a promluvte na něj klidným hlasem, aby o vás  opředu věděl a nepoplašil se.

Pohybujte se klidně a rozvážně. Pokud budete dělat klidné, pomalé pohyby, váš kůň bude také v klidu. Pokud se  budete touto radou řídit, budete mít daleko lepší šanci pozorovat nejrůznější reakce koně - například pokud je některý
dotek nebo některá část čištění koni nepříjemná, ihned to z jeho reakce odhalíte a budete vědět, že máte změnit přístup nebo postupovat s větším citem.



Čištění koně

Jak správně čistit koně

Péče o srst je důležitým úkonem, který velmi prospívá zdraví a kráse vašeho koně. Při čištění zároveň dochází k utužování vztahu mezi koněm a jezdcem a k budování vzájemné důvěry. Správným čištěním promasírujete koni svaly a zlepšíte prokrvení těla, díky čemuž dojde k zvýšené produkci živočišných vosků, které pomáhají chránit
srst zvířete před nepříznivými vnějšími vlivy, jakými jsou např. vítr nebo déšť. Aby měli koně žijící ve stáji pěknou, lesklou srst a zdravou kůži, čištění by mělo probíhat pravidelně. Pokud však tráví většinu doby ve venkovním ustájení nebo na pastvě ve společnosti dalších koní, dokáží se o čištění postarat i sami prostřednictvím drbání o stromy a ploty nebo válení. Věřte tomu nebo ne, ale prach a bláto jsou součástí přirozené koňské hygieny. Během čištění máte také příležitost důkladně koně prohlédnout a zkontrolovat, zda nemá žádná vnější zranění, otlaky nebo odřeniny. Pozorně prohlédněte hlavně místa, kde je srst koně v kontaktu s jezdeckou výstrojí.


Uvažte koně.

Ačkoli někteří koně jsou dobře vycvičeni a během čištění stojí vždy klidně na místě, jiní budou neustále přešlapovat a přecházet sem tam. Uvažte vodítko k pevnému bodu zhruba ve výšce kohoutku koně nebo o trochu výš. K přivázání ideálně použijte tzv. "koňský uzel", který jde snadno rozvázat. Koně vám také může podržet kamarád nebo jiný jezdec.

Pokud koně přivazujete ke sloupku nebo jinému pevnému bodu, vždy používejte "koňský uzel". Pokud se kůň náhle vyplaší, jeho obvyklou reakcí bývá okamžitý pokus o útěk, při kterém se obvykle pokusí vytrhnout z úvazu veškerou svou silou. Taková situace je velmi nebezpečná jak pro vás tak pro koně a je potřeba, aby uzel rychle povolil, jinak se kůň může vážně poranit nebo si dokonce zlomit vaz.

Zvažte,zda si do čistící sady nepřidat i nůž s bodcem pro rozplétání uzlů, kterým můžete v případě potřeby utažený uzel rychle rozvázat nebo lano rovnou přeříznout

Vyhřebelcujte koně pomocí hřbílka.

Hřbílka jsou skvělým pomocníkem při odstraňování špíny, bláta a dalších nečistot, které ulpí na koňské srsti. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, vždy začněte s hřbílkem a až poté použijte další druhy kartáčů. Uchopte hřbílko do ruky vzdálenější od hlavy koně a pevnými krouživými pohyby jím hřebelcujte srst. Buďte velice opatrní v místech, kde vyčnívají kosti - např. v oblasti kohoutku, kyčelních hrbolů a nohou.  Začněte hřebelcovat z jedné strany koně a postupujte od krku přes břicho až na záď. Poté koně obejděte a vše zopakujte na straně druhé.

Čištění hřbílkem by mělo být prováděno malými krouživými pohyby proti směru růstu srsti. Tím docílíte odstranění všech zbytků srsti a nečistot. Může se vám stát, že narazíte na místo, které koně svědí. Poznáte to například podle toho, že se "zatváří", případně se pokusí vás za odměnu "kousnout". V takovém případě buďte opatrní. To, že se v přírodě koně starají o svou hygienu těla navzájem je hezká věc, horší je když by to chtěli zkoušet na člověku, jehož kůže je daleko tenčí než koňská. Koně ke vzájemnému čištění používají zuby a pysky, kterými odstraňují uvolněnou srst a nahromaděnou špínu. Nechápou, že pokus o vyčištění vaší kůže vám může ublížit. Dejte si tedy pozor, aby vás kůň neštípl nebo nekousl. Pokud se o to pokusí, odtlačte jen jeho hlavu stranou. Hřbílko není vhodné k čištění nohou, jelikož bývají daleko citlivější než jiné části těla koně. Pokud byste přitlačili, způsobili byste vašemu koni značné nepohodlí. Tyto části těla vyžadují při čištění větší opatrnost a hřbílko je na ně příliš hrubý. Na tyto oblasti použijte jemný kartáč.


Použijte jemný kartáč.

Nyní vezměte do levé ruky jemný kartáč a odstraňte ze srsti všechen vyhřebelcovaný prach a uvolněnou srst. Krátkými
energickými pohyby kartáčujte po směru růstu a snažte se z ní stáhnout všechny nečistoty. Opět začněte u krku a pokračujte až k ocasu. Jemný kartáč s měkkým chlupem můžete použít na všechny oblasti těla koně. I přesto byste měli být opatrní při čištění oblasti hlavy, zejména kolem očí, uší a nozder a huby. Uchopte kartáč a dlouhými tahy odstraňte ze srsti poslední zbytky prachu a uvolněné srsti. V pravé ruce držíme hřbílko o které vyklepáváme otíráme prach z jemného kartáče a důkladně hřbílko vyklepáváme.


Rozčesejte hřívu a ocasní žíně.

Použijte k tomu hřeben určený k protrhávání hřívy, který je řidší, ale pomůže vám odstranit z žíní všechny knoty. Než
začnete se samotným rozčesáváním, můžete nejprve projet hřívu a ocas prsty, a pokusit se oddělit jednotlivé prameny žíní od sebe. Jednou rukou si vždy nahoře pramen žíní přidržujte a druhou rukou opatrně rozčesávejte. Zabráníte tím
přílišnému tahání. U ocasních žíní postupujte po pramenech, až postupně rozčešete celý ocas.

Když rozčesáváte ocas, nikdy nestůjte přímo za koněm, ale postavte se trochu do strany. Kdyby
nečekaně vykopl, nebudete první "na ráně" a existuje větší šance, že vás nezraní.

Nezapomeňte na koně stále mluvit a dotýkat se ho, aby věděl, kde jste, a věnoval vám
pozornost.

Hřívu nebo ocas můžete umýt nedráždivým šamponem nebo použít speciální přírodní spreje bez silikonů. Ty jednoduše nastříkáte na hřívu nebo ocas a vetřete do žíní, které se pak budou nejen snáz rozčesávat, ale budou i krásně lesklé a hydratované.


Nikdy při čištění nestůjte přímo za koněm.

Vždy stůjte po straně po jeho boku. Pokud by začal pochodovat nebo kopat, budete tak lépe krytí. Pokud opravdu není jiná možnost a musíte stát za ním, stále na něj mluvte a udržujte fyzický kontakt (např. se o něj opřete jednou rukou), aby o vás stále věděl a nelekl se vás.  Pokud potřebujete projít za ním, udělejte to v bezpečné vzdálenosti, mimo dosah jeho zadních nohou. Nikdy neobcházejte koně zepředu. Můžete se zamotat do vodítka nebo zakopnout, a pokud se kůň
vyleká, může vás pokopat nebo pošlapat předníma nohama.


Vyčistěte koni kopyta.

Pokud chcete, aby kůň nadzvedl nohu, dejte mu jasný signál, co se bude dít. Položte ruku na jeho plece nebo záď, pomalu sjíždějte dolů po noze a v oblasti spěnky nad kopytem jemně zatlačte. Pokud nohu nezvedne, můžete se zlehka opřít o koně bokem a nohu nadzvednout. Pomocí háčku na kopyta postupně odstraňte všechny kamínky, špínu a
hlínu. Postupujte od patek směrem k nártu a ujistěte se, že jste důkladně odstranili všechny nečistoty z obou stran střelky (kost ve tvaru písmene "V", která vystupuje z měkkého chodidla). Nečistěte kopyta s přílišnou vervou a příliš do hloubky. Pokud střelka na pohled nevypadá dobře, má velmi tmavou barvu a rohovina kolem je měkká, mazlavá a zapáchá, buďte při čištění velmi opatrní a situaci zkonzultujte s kovářem nebo veterinářem.  Čištěním odstraníte z koňských kopyt kamínky a další cizí předměty - může to být např. hřebíček nebo šroubek, který se do kopyta dostal a mohl by propíchnout nebo pohmoždit střelku. Je proto zásadní kopyta vždy před jízdou na koni řádně vyčistit, zvlášť pokud je váš kůň kovaný. Okované kopyto se při pohybu samo nečistí, proto je chůze na vyčištěných kopytech pro koně daleko pohodlnější. Správným čištěním kopyt můžete předcházet hnilobě kopyt, která postihuje oblast střelky. V průběhu nemoci je pak opět nutné čištění a odstraňovaní zbytků odumřelé rohoviny. Nejlepší dobou na čištění kopyt je před a po projížďce na koni.



Ostatní části koňského těla

Dnes můžete zakoupit i speciální měkké kartáče na hlavu, které jsou určeny přesně na tuto citlivou oblast koňského těla. Bývají menší než běžné kartáče a lépe se s nimi manipuluje na malém prostoru.

Očistěte hlavu koně. Mokrou houbou nebo hadrem vytřete oči a nozdry. Tuto houbu nepoužívejte na nic jiného - na oblast kolem kořene ohonu vyčleňte jinou houbu nebo hadr! Všechna tato místa bývají vždy vlhká a špína se na nich lehce usazuje - proto potřebují pravidelnou hygienu. Nezapomeňte, že musíte pracovat jemně a s citem. Všechny tyto oblasti jsou vysoce citlivé.  Pokud pečujete ovícero koní, používejte pro každého vlastní sadu na čištění. Hřbílka, kartáče adalší čisticí pomůcky se mohou stát zdrojem infekcí a plísní (např. kroužkovéholišeje) a koně se mohou nakazit od sebe navzájem.


© 2020 Jezdecká stáj Ginabela 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky